وب سایت تخصصی جراحی گوش ،حلق ، بینی ، صورت و سروگردن

دکتر علی نریمانی

دکتر نریمانی-متخصص گوش ، حلق و بینی

بلفاروپلاستی(جراحی افتادگی پلک)
0.00

تعداد بازدید : 5415
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۲۸

مراقبت هاي پس از عمل

در پايان جراحي محل برش و بخيه ها با پماد چرب مي شود و در صورت لزوم چشم پانسمان مي گردد. پس از آنكه اثر داروي بي حسی از بين رفت ممكن است احساس كنيد كه پلك ها تحت كشش و دردناك هستند. اين حالت معمولاً خفيف است و با مصرف مسكن هاي معمولي برطرف مي گردد.

در صورت بروز هرگونه درد شديد يا كاهش ديد حتماً با پزشك خود تماس بگيريد.

 توصيه مي کنیم پس از عمل تا چند روز از كمپرس سرد استفاده كنيد و سرخود را بالا نگه داريد. (براي خوابيدن هم چند بالش زير سرتان بگذاريد) اين اقدامات به كنترل ورم و كبودي محل عمل كمك زيادي مي كند.

 ميزان ورم و خون مردگي محل عمل در افراد مختلف متفاوت است. معمولاً ورم و كبودي پس از يك هفته به حداكثر مي رسد و ظرف 2 تا 4 هفته برطرف مي گردد.

تا يكي دو هفته پس از عمل پلك ها ترشحات خفيف يا حالت چسبندگي دارند. مصرف قطره هاي مناسب به رفع اين حالات كمك مي كند.

 در هفته هاي اول پس از عمل ممكن است اشكريزش، حساسيت به نور و تغييرات گذراي بينايي (مثل تاري ديد يا دوبيني) ايجاد شود كه به تدريج برطرف مي گردد.

در 3-2هفته اول لازم است مكرراً توسط  پزشك معاينه شويد. بخيه ها معمولاً 5-4 روز تا يك هفته پس از عمل برداشته مي شود پس از برداشتن بخيه ها تورم پلك ها كم كم فروكش مي كند و فرد ظاهر بهتري پيدا مي كند.

بازگشت به فعاليت هاي عادي روزمره:

اكثر افراد پس از يكي دو روز مي توانند مطالعه كنند يا تلويزيون تماشا كنند. معمولاً تا 3-2 هفته پس از انجام جراحي نمي توان از لنز تماسي استفاده كرد و فرد بايد از عينك مناسب استفاده كند.

پس از يك هفته تا 10 روز كه همه بخيه ها برداشته شدند و محل زخم تقريباً جوش خورد مي توان فعاليت هاي شغلي را از سر گرفت. از اين زمان با صلاحديد پزشك مي توان از مواد آرايشي براي پنهان كردن كبودي و محل برش استفاده كرد. معمولاً تا 4-3 هفته پس از جراحي چشم ها شديداً به آفتاب، باد شديد و گرد و غبار حساس هستند. در اين مدت بهتر است از يك عينك آفتابي بزرگ و يك كرم ضد آفتاب مخصوص دور چشم استفاده كرد.

تا 5-4 روز بهتر است فرد فعاليت هاي خود را محدود كند و در حد امكان استراحت كند، به علاوه تا 4-3هفته لازم است از فعاليت هاي سنگين (مثل خم شدن، برداشتن اشياء از زمين و ورزش هاي قدرتي) اجتناب شود. اين فعاليت ها فشار خون را بالا مي برند و احتمال خونريزي در محل عمل را زياد مي كنند.

عوارض عمل جراحي

در دست جراح با تجربه، عوارض جراحي زيبايي پلك چندان شايع نيستند. البته مثل هر جراحي ديگر احتمال عوارضي مثل عفونت محل زخم يا حساسيت به ماده بيهوشي هميشه وجود دارد. با رعايت دستورات پزشك قبل و بعد از عمل جراحي، احتمال بروز عوارض كاهش مي يابد.

عوارض خفيف پس از عمل عبارتند از :

دوبيني يا تاري ديد گذرا، تورم پلك، عدم تقارن محل برش در دو طرف، جوش هاي سفيد كوچك در محل بخيه ها. اين عوارض گذرا هستند و پس از چند هفته كم كم برطرف مي شوند.

پس از جراحي در برخي از افراد به خصوص در موقع خواب پلك ها كاملاً بسته نمي شوند. اين حالت معمولاً خفيف است و پس از چند هفته به تدريج بهتر مي شود. استفاده از قطره اشك مصنوعي و پمادهاي مرطوب كننده در موقع خواب به كنترل اين حالت كمك مي كند؛ اما اگر اين حالت شديد باشد و منجر به باز ماندن روي قرنيه به مدت زياد شود مي تواند باعث ايجاد خراش يا زخم قرنيه گردد كه عوارض جدي بينايي را به دنبال دارد و بايد با جراحي مجدد اصلاح گردد.

در موارد بسيار نادري ممكن است پس از عمل، خونريزي شديد اتفاق بيفتد و با فشار آوردن بر عصب بينايي باعث كاهش ديد شديد و دائمي شود. براي پيشگيري از اين عارضه فرد بايد از خم كردن سر و فعاليت هاي سنگين پرهيز كند و در صورت بروز هرگونه درد شديد يا كاهش ديد بينايي به سرعت توسط پزشك معاينه شود.

وجود برخي از بيماري هاي زمينه اي احتمال بروز عوارض جراحي را بيشتر مي كند. بيماري هاي مثل پركاري تيروئيد يا بيماري تيروئيدي چشم(گواتر)، خشكي چشم، بيماري هاي قلبي، فشار خون و ديابت مي تواند خطرات جراحي را افزايش دهد. همچنين سابقه پارگي پرده شبكيه يا آب سياه (گلوكوم) نيز مي تواند باعث افزايش خطرات جراحي گردد.

براي درك دقيق احتمال بروز اين مشكلات و پيشگيري از بروز آن ها لازم است فرد تمام مشكلات پزشكي، داروهاي مصرفي و بيماري هاي خود را با پزشك معالج درميان بگذارد و يك مشاوره دقيق قبل از جراحي انجام شود.

منبع :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

کلیه حقوق سایت برای دکتر علی نریمانی - جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی و سروگردن ( جراحی زیبایی بینی و صورت ) محفوظ می باشد.

طراحی سایت و بهینه سازی سایت جهان پرداز طب (نسخه 1.8.01)