وب سایت تخصصی جراحی گوش ،حلق ، بینی ، صورت و سروگردن

دکتر علی نریمانی

دکتر نریمانی-متخصص گوش ، حلق و بینی

جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)
3.50

تعداد بازدید : 9892
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۸/۳۰

مراقبت های ضروری پس ازعمل رینوپلاستی(عمل جراحی زیبائی بینی)

لطفا این آموزشهاراقبل وبعدازعمل مطالعه کرده تا با آنها آشناشوید,باپیروی دقیق ازآنها بهترین نتیجه جراحی برای شماحاصل خواهدشد.اگربرای شماسوالی پیش آمد,با پزشک خود تماس بگیرید وسوال خودرامطرح سازید.این فهرست راباخود به بیمارستان بیاوریدودرروزعمل جراحی انجام آنرا آغاز کنید.

1-به مدت 7روز پس از عمل جراحی بینی خود ,هنگام خواب با استفاده از 2 بالشت سرخود را بالاتر از حدمعمول نگه دارید.
2-برای 72 ساعت اول بعد از عمل جراحی ,در طول روز, از یخ خرد شده , کیسه و یا کمپرس سرد برای کاستن از تورم بعد از عمل,بصورت متناوب, استفاده کنید و توجه داشته باشید که کمپرس نباید اسپلینت روی بینی شما را تحت فشار قرار دهد.
3- تورم صورت شمابعدازعمل برای 72 ساعت اول پس از عمل فرآیند نرمال جراحی محسوب می گردد.
4-ادم یا تورم صورت ظرف 48 الی 72 ساعت به حداکثر خود خواهد رسیدوسپس به تدریج فروکش خواهد کرد.
5-اگر شما احساس درد می کنید قادر به مصرف داروهای مسکن برای هر 3 الی 4 ساعت هستید. برای این منظور از ترکیبات کافئین دار از جمله استامینوفن کدئین ودرصورت عدم بهبودی ژلوفن میتوان استفاده کرد .در صورتیکه درد ندارید احتیاج به مصرف ضددرد نخواهید داشت.
6-مصرف الکل ,درصورتیکه شما برای بهبود درد خود از داروهای مسکن استفاده می کنید ,مجاز نمی باشد.
7-اگر شما احساس اضطراب یا نگرانی میکنید, میتوانید از داروهای ضد اضطراب از جمله زانکس)آلپرازولام) هر 8 ساعت برای 24 الی 48 ساعت بعد ازعمل استفاده نمائید. توجه داشته باشید در صورتیکه شما زانکس مصرف کرده اید مجاز به مصرف سایر داروهای خواب آور نیستید.
8-بعد از عمل جراحی وپس ازهوشیاری کامل،خوردن را فقط با رژیم غذائی مایعات شروع کنید.
روز دوم پس از عمل شما قادر به مصرف غذای نرم و معمولی خواهید بود, اما بخاطر داشته باشید برای 2هفته اول بعد از عمل از خوردن غذاهائیکه نیازمند حرکات زیاد و شدید لبها ودهان می باشد ازجمله گوشت,سیب،ذرت و یا .... خودداری نمائید.
9-احتمالاٍ شما با ترشحات خونی از بینی که منجر به تعویض متناوب پانسمان زیربینی شما خواهد شد, برای 3 الی 4 روز اول پس از عمل مواجه خواهید شد,در این صورت به منظور پاک کردن بینی خود از مالیدن و دستکاری آن ,جهت جلوگیری از آزردگی بینی خود خودداری نمائید.
10-شما می توانید در صورت توقف ترشحات از بینی,پانسمان جلوبینی خود را بردارید.
11-برای پیشگیری از بروز خونریزی از فین کردن و تنفس عمیق برای 4 هفته اول بعد از جراحی خودداری نمائید.
12-برای عطسه کردن مقاومت نکنید وسعی نکنید جلو عطسه کردن خود را بگیرید, اما در صورت احساس عطسه,با دهان باز عطسه کنید.
13-تا زمان باز شدن اسپلینت ، از تماس اسپلینت خودباآب جلوگیری کنید.
14-هنگامیکه اسپلینت بینی شمابرداشته می شود, میتوانید آرایش و استحمام کنید و لبه داخلی بینی خود را و همچنین بخیه های این ناحیه را با استفاده از پراکسید هیدروژن(آب اکسیژنه) اشباع شده تمیز کرده و در ادامه با پوشش نازکی از پماد آن را بپوشانید این کار باعث پیشگیری از شکل گیری کراست در داخل بینی شما خواهد شد.
15- شما قادر به چرب کردن بیشتر داخل بینی خود با پماد هستید, اما این کار را انجام ندهید.
16-شما اجازه ندارید چیزی را داخل بینی خود فرو کنید مگر آنکه دراین حرکت خود بسیارمحطاط باشید.
17-از فعالیت سنگین، فعالیتی که موجب افزایش ضربان قلب شما به بیش از 100ضربه در دقیقه گردد مثل ایروبیک، بلند کردن اجسام سنگین وخمیدگی بیش از حد برای حداقل 7هفته اول بعد ازجراحی ,خودداری نمائید.
18-ازوارد شدن ضربه به بینی خود برای حداقل 4 هفته اول بعد از جراحی ممانعت کنید.
19-پس از برداشتن اسپلینت شما قادر به استفاده از عینک یا وسایل مشابه  روی بینی خود, به مدت حداقل6هفته پس از جراحی نخواهید بود.
20-اینگونه تماس ها پس از کاهش ادم قابل برقراری است.
21-پوست بینی شما بعد از جراحی به نور آفتاب بسیار حساس خواهد بود، بینی خود را در برابر نور آفتاب و تماس زیاد با آن به مدت حداقل10 ماه پس ازجراحی محافظت نمائید.
22-اگر شما مدت زمان طولانی ناچار به قرارگیری در معرض نور آفتاب هستید بهتر است از ضد آفتاب با "SPF 20 "یا بالاتر استفاده نمائید.
23-اسپلینت بینی شما 7 الی 10 روز بعد از جراحی برداشته خواهد شد پس از برداشتن اسپلینت بینی خود را میتوانید به آرامی با یک صابون ملایم بشوئید و از آرایش استفاده نمائید ، کرم های آرایشی,در صورتی که بینی شما خشک است قابل استفاه اند.
24-بعد از رینوپلاستی ممکن است در نوک بینی خود احساس کرختی و بی حسی کنید، همچنین در دندانهای قدامی خود گاهگاهی ممکن است احساس خاصی داشته باشید که بتدریج برطرف خواهد شد.
25 -تا 4 الی 6 هفته بعد از عمل جراحی بینی خود تورم و ادم بینی شما ممکن است ادامه داشته باشد وکاهش آن اغلب ممکن است تقریبا در مدت یکسال بعد از عمل بتدریج ادامه یابد . ممکن است در بینی خود حین خنده احساس سفتی کنید و راحتی قبل از عمل را نداشته باشید ، این موضوع برای دیگران ملموس نخواهد بود و این شرایط به تدریج به وضعیت نرمال بازخواهد گشت.
26-از بلند کردن اشیاِء سنگین تر از 5کیلوگرم به مدت حداقل 5هفته بعد ازعمل جراحی خودداری نمائید.
27-همه برشهای جراحی بصورت فوق العاده ای در طول دوران بهبودی به تابش اشعه آفتاب حساس هستند. پرهیز از تابش مستقیم نورآفتاب ضروری است. همواره از ضد آفتاب با "SPF:20 "به بالا استفاده نمائید.
28-داروهای خود را با دقت و تنها طبق دستور پزشک خود مصرف نمائید.
29-اگر شما تهوع ، استفراغ ، راش ، کوتاهی تنفس  ویا اسهال به دنبال مصرف داروها داشتید و یا اگر تب پیشرونده با درجه حرارت دهانی بیشتر از 6/38 درجه داشتید, یا قرمزی پیشرونده و یا افزایش درد در محل برش جراحی خود داشتید ,فورا با پزشک خود تماس حاصل نمائید.
30-پس از کشیدن بخیه های جراحی و برداشتن اسپلینت های داخل و خارج بینی پیشنهاد می شود بینی خودرا با سرم شستشوی نرمال سالین, که برای شما تجویز شده است,جهت پیشگیری از تشکیل کراست در داخل بینی خود استفاده نمائید. بخصوص در صورتیکه اعمال جراحی دیگری از قبیل اصلاح تیغه بینی و یا ترمیم شاخک های بینی نیز برای شما انجام شده است اهمیت این مسئله بیشتر خواهد بود.
31-شما می توانید ازقطره بینی فنیل افرین بصورت متناوب فقط برای 4 الی 5 هفته اول پس از عمل جراحی خود برای بهبود وضعیت تنفسی و یا در صورت تماس ممتد شما با ذرات هوائی جهت پیشگیری از نفوذ این ذرات به بینی خود استفاده نمائید.
32-اگر شما از افزایش ترشحات خونی با خون روشن که نیاز به تعویض متناوب پانسمان جلوبینی شما هر 30 الی 40 دقیقه می باشد ضرورت دارد با پزشک خود تماس حاصل نمائید.
33-درصورت بروزخونریزی,ابتدا در حالت نشسته و خم شده به جلوقرار گرفته و قسمت انتهایی بینی خود را به مدت 15 دقیقه فشار دهید. همچنین شما می توانید از قطره فنیل افرین برای توقف خونریزی خفیف بصورت موقت استفاده نمائید ، خونریزی اغلب با انجام این مانورها متوقف خواهد شد,درغیر این صورت باپزشک خود تماس بگیرید.
34-در صورت بروز موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید :
    -در صورتیکه پانسمان جلو بینی شما بصورت متناوب هر 10 دقیقه در اثر خونریزی نیازمند تعویض است.
    -درجه حرارت دهانی شما بیشتر از 6/38 درجه باشد.
         -دردی که با مصرف داروهای ضد درد بهبود نمی یابد.
35-شک نکنید!اگردرموردنکته ای که فکرمیکنید مهم است نگران هستید به پزشک خود تلفن کنید.


گردآوری,ترجمه وتلخیص:دکتر علی نریمانی
جراح ومتخصص گوش,حلق,بینی وسروگردن-جراحی زیبایی صورت وبینی

منبع :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

کلیه حقوق سایت برای دکتر علی نریمانی - جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی و سروگردن ( جراحی زیبایی بینی و صورت ) محفوظ می باشد.

طراحی سایت و بهینه سازی سایت جهان پرداز طب (نسخه 1.8.01)