وب سایت تخصصی جراحی گوش ،حلق ، بینی ، صورت و سروگردن

دکتر علی نریمانی

دکتر نریمانی-متخصص گوش ، حلق و بینی

بلفاروپلاستی(جراحی افتادگی پلک)
0.00

تعداد بازدید : 12163
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۲۸

بلفاروپلاستي (جراحي زيبايي پلك(Blepharoplasty

چشم ها, درحقیقت دريچه ارتباط ما با دنیای خارج هستند و نقش اساسي در روابط اجتماعي ما بازي مي كنند. معمولاً در روابط  انسانی وتماسهای چهره به چهره" نگاه كردن به يكديگر" نخستين قدم دربرقراری یک ارتباط موثر بوده و به همين دليل ظاهر چشم افراد, تأثير زيادي در قضاوت اوليه ديگران نسبت به فرد و همچنين اعتماد به نفس در خود فرد دارد. با افزايش سن، تغييراتي در ساختمان پلك ها ايجاد شده و باعث مي شود فرد ظاهري سالخورده و خسته پيدا كند. بخش عمده اين تغييرات عبارتند از :

1-ايجاد چروك هاي ظريف در اطراف پلك ها.

2-شل شدن پوست پلك ها, گاهي ممکن است منجر به آويزان شدن پوست از لبه پلك گردد.

3-تجمع چربي اضافه در زير پوست پلك ها.

4-شل شدن عضلات پلك ها.

5-ايجاد افتادگي پلك يا ابرو.

مجموعه اين تغييرات باعث مي شود چهره فرد سالخورده و خسته به نظر برسد. به علاوه در صورتيكه اين حالات شديد باشد مي تواند با مسدود كردن ميدان ديد جانبي بر عملكرد بينايي فرد نيز تأثير بگذارد.

جراحي اصلاحي پلك نوعی جراحي زيبايي است كه به منظور اصلاح اين تغييرات و ايجاد ظاهري جوان تر و شاداب تر انجام مي شود. بلفاروپلاستي كه يكي از شايعترين روش هاي جراحي زيبايي است با برداشتن پوست، چربي و عضله اضافي و اصلاح موقعيت پلك، باعث بهبود قابل توجهي در ظاهر فرد شده و قيافه اي جوانتر و سرحال تر به فرد مي بخشد. نتايج مفيد اين جراحي تا سال ها و گاهي به صورت مادام العمر براي فرد باقي مي ماند.

جراحي زيبايي پلك براي چه كساني مناسب است؟

بهترين كانديداهاي جراحي زيبايي پلك افرادی هستند كه حداقل 35 سال سن داشته باشند و افتادگي پلك يا پف زير چشم (در اثر تجمع چربي اضافه) موجب تغييرات ناخوشايند در چهره آنها شده باشد.

 براي انجام جراحي لازم است كه فرد بطور كلي سالم بوده و بيماري خاصي نداشته باشد.

 با توجه به روند رو به رشد جراحي هاي زيبايي، براي آنكه بيمار به نتايج دلخواه دست يابد بسيار مهم است كه انتظارات واقع بينانه و معقولي از عمل جراحي و نتايج آن داشته باشد.

براي رسيدن به يك ديدگاه صحيح، ديدن تصاوير قبل و بعد از عمل جراحي در افراد ديگر و احياناً مشورت با افرادي كه قبلاً جراحي شده اند بسيار كمك كننده است. ضمناً بايد توجه داشت كه جراحي اصلاحي پلك تاثيري بر موارد زير ندارد:

  1. چروك هاي اطراف پلك، بين ابروها و روي پيشاني (براي درمان اين چروك ها تزريق بوتوكس روش مناسبي است).
  2. حلقه هاي سياه اطراف چشم.
  3. افتادگي ابرو.

به هر حال بايد به خاطر داشت كه جراحي زيبايي پلك ,يك عمل جراحي است و عوارض احتمالي آن به سادگي از بين نمي رود. بنابراين براي انجام اين جراحي مشاوره دقيق تخصصي ضروري است.

انواع جراحي زيبايي پلك

جراحي زيبايي پلك ممكن است به تنهايي و يا همراه با ساير روش هاي جراحي زيبايي مثل كشش پوست صورت يا بالا كشيدن ابروو يا تزريق بوتاكس انجام شود. بطور كلي جراحي زيبايي پلك سه نوع جراحي اصلي را شامل مي شود كه هريك مزايا و كاربردهاي خاص خود را دارد:

  1. جراحي پلك فوقاني: درجراحي پلك فوقاني پوست اضافه روي پلك فوقاني و كيسه هاي چربي (كه به صورت پف كردگي بالاي پلك تظاهر مي كند) برداشته مي شود. به علاوه در صورتيكه افتادگي پلك نيز وجود داشته باشد مي توان آن را در حين عمل اصلاح كرد. جراحي پلك فوقاني باعث بهبود شكل و موقعيت پلك فوقاني مي شود. به علاوه در صورتيكه وجود پوست اضافه يا افتادگي پلك باعث محدوديت ديد جانبي شده باشد اين مشكل نیزباجراحی بلفاروپلاستی برطرف شده و در مجموع ظاهري جوانتر و هوشيارتر به فرد مي بخشد. گاهي عمل جراحي بالا كشيدن ابرو نيز همراه با جراحي پلك فوقاني انجام مي شود.
  2. جراحي پلك تحتاني: جراحي پلك تحتاني بيشتر به منظور برداشتن كيسه هاي چربي زير پلك تحتاني كه حالت پف كردگي چشم را ايجاد مي كنند انجام مي گيرد. معمولاً بخشي از پوست پلك تحتاني نيز برداشته مي شود. اين تغييرات در مجموع باعث ايجاد ظاهري جوانتر در فرد مي شود.
  3. جراحي از طريق ملتحمه (Transconjunctival Blepharoplasty) : اين روش بيشتر در افراد جوان به كار مي رود كه پوستشان هنوز خاصيت ارتجاعي خود را از دست نداده است و قوام نسبتاً سفتي دارد. در اين روش بدون آنكه پوست دستكاري شود از طريق برشي در پشت پلك تحتاني (در سمت ملتحمه) كيسه هاي چربي زير پلك برداشته مي شود. مزيت اين روش آن است كه نيازي به ايجاد برش بر روي پوست ندارد.

قبل از انجام جراحي چه اقداماتي لازم است؟

قبل از انجام جراحي، يك معاينه دقيق چشم پزشكي ضروري است. سنجش بينايي و اندازه گيري ميزان ترشح اشك چشم قبل از عمل هم, الزامی است.(در كسانيكه ترشح اشك كمتر از حد عادي باشد انجام جراحي مي تواند باعث بروز خشكي چشم و گاهي عوارض جدي و خطرناك گردد).

در صورتيكه دچار بيماري خاصي هستيد، داروي خاصي استفاده مي كنيد، يا به چيزي حساسيت داريد حتماً اين موضوع را به پزشك خود اطلاع دهيد.

جراحي چگونه انجام مي شود؟

جراحي زيبايي پلك را مي توان در مطب، درمانگاه يا بيمارستان انجام داد. معمولاً جراحي به صورت سرپايي انجام مي شود و نيازي به بستري ندارد. زمان انجام جراحي متغير است و بسته به اینكه جراحي روي پلك بالا يا پايين يا هر دو انجام گيرد بين يك تا سه ساعت طول مي كشد. جراحي معمولاً با بي حسي موضعي انجام مي شود اما بسته به وضعيت بيمار و با صلاحديد پزشك ممكن است بيمار به طور كامل بيهوش شود.

در جراحي پلك فوقاني ابتدا برشي موازي چين هاي طبيعي پلك ايجاد مي شود. از طريق اين برش پزشك يك بخش هلالي شكل از پوست و عضلات زير پوستي و تقريباً تمام چربي اضافه را بر مي دارد. در صورتيكه افتادگي پلك نيز وجود داشته باشد در همين مرحله با استفاده از بخيه هاي قابل جذب ترميم مي شود. سپس محل برش با بخيه هاي ظريف بسته مي شود.

در جراحي پلك تحتاني نيز برش در پايين مژه ها به موازات چين هاي طبيعي پلك ايجاد مي گردد. چربي اضافه برداشته مي شود و درصورتيكه پوست اضافه نيز وجود داشته باشد يك برش هلالي نازك از پوست هم برداشته مي شود و محل برش با بخيه هاي ظريف دوخته مي شود.

در جراحي از طريق ملتحمه، برش در پشت پلك (از سمت داخل پلك) ايجاد مي شود و چربي اضافه از همين محل خارج مي شود. سپس محل برش با بخيه هاي قابل جذب ترميم گردد.

نتايج عمل جراحي

ترميم زخم يك فرايند تدريجي است. محل برش معمولاً تا 6 ماه ته رنگ صورتي دارد و پس از اين مدت كم كم به صورت يك خط ظريف سفيد درمي آيد و تقريباً محو مي شود.

جراحي زيبايي پلك نتايج مفيدي به دنبال دارد كه عبارتند از :

  1. بهبود ميدان ديد جانبي.
  2. افزايش اعتماد به نفس.
  3. باقي ماندن نتيجه عمل براي سالهاي متمادي و گاهي تا پايان عمر.
منبع :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

کلیه حقوق سایت برای دکتر علی نریمانی - جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی و سروگردن ( جراحی زیبایی بینی و صورت ) محفوظ می باشد.

طراحی سایت و بهینه سازی سایت جهان پرداز طب (نسخه 1.8.01)